PARKİNSON

Kasların hareketini sağlayan ve düzenleyen beyin bölgesinde (bazal ganliyon) hasar vardır.

Beyin MR filminde genelde birşey görülmez.

Genelde 50 yaşından sonra görülür.

Bu hastalıkla beraber bunama (demans) ve  depresyon da oluşabilir.

Hastalık iki şekilde olabilir:

Birincisi; elde veya ayakta titremeler.

İkincisi; kaslarda sertlik, hareketlerde yavaşlama, düşme, dengesizlik, oturduğu yerden kalkamama, dönememe, katılıp kalma (kilitlenme).

Oturduğu veya yattığı yerden kalkamama, küçük adımlarla yürüme, ellerde titreme, sık sık düşme, yazı yazmada bozulma, halsizlik ve yorgunluk olabilir.

Ayrıca; yutma güçlüğü, yazı yazmada bozulma, tansiyon düşmesi, ağızdan fazla salya gelmesi, yüzde cilt yağlanması, kabızlık, erkeklerde kamışta sertleşmeme, idrar yapamama veya idrar kaçırma, gözlerde kızarma, ayaklarda şişme ve ödem meydana gelebilir

Şikayetler ve belirtiler, yıllar içinde giderek artar.
Bu hastalık tamamen iyileştirilemez; fakat ilaçla ilerlemenin yavaşlatılması mümkündür. İlaçlarla hastanın yaşam kalitesi artırılabilir. titremeler azaltılabilir ve haraket yavaşlığı düzeltilip hastanın hızlanması sağlanabilir.

Bu hastalarda baş dönmesi denge bozukluğu, depresyon veya bunama ilk belirti olarak görülebilir.

Bu hastalar genelde ilaçla tedavi edilir. Bazen de uygun olan hastalara beyin ameliyatı uygulanır veya pil takılır.

Elde, bacakta, çenede ve başta titreme Esansiyel tremor gibi farklı hastalıklarda da görülür.  Aileseldir ve genç yaşlarda da görülebilir. Hasta su çay  ve çorba içerken döker. Heyecanlanınca veya sinirlenince bu durum daha çok artar. İlaçla düzeltilebilir.

Bazen bazı psikiyatrik ilaçların ilk kullanımı sırasında veya kesilmesi sonrasında  titremeler, katılık, hareketlerde yavaşlık gibi parkinsona benzer bulgular görülebilir (tardiv diskinezi).